No dobra miniakowcy, kolejny pomysł na małą wycieczkę się zrodził! Jako że jeden/jedna z nas (czytaj Jagoda w żelu) będzie w Krynicy Morskiej pojawiła się idea odwiedzenia naszej koleżanki właśnie tam. Wyglądałoby to następująco:
>> 8-9 wyjazd ze starówki (najpierw spotkanie u Huminów na kawie
)
>> Jedziemy na Sobieszewo (okazja do wspomnień, niestety nie dla mnie), potem prom ze Świbna do Mikoszewa no i dalej to już prosta droga
>> Propozycja pierwsza:
obóz koncentracyjny w Sztutowie?
Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
Biuro Obsługi Zwiedzających:
tel/faks - (+ 48 55) 247 83 53 wew. 216; gsm. 798 418 024
czynne codziennie:
w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 900 - 1700
w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 700 - 1500
Administracja Muzeum oraz Archiwum i Biuro Poszukiwań czynne:
poniedziałek - piątek od godz. 700 do 1500
Ekspozycje Muzeum czynne:
codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 800 - 1800
codziennie w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 800 - 1500
Ze względów organizacyjnych i z uwagi na bezpieczeństwo ostatni wstęp na teren Muzeum jest możliwy pół godziny przed jego zamknięciem.
>> Prpozycja druga:
latarnia w Krynicy Morskiej
Latarnia Morska Krynica Morska – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Krynica Morska (powiat nowodworski, województwo pomorskie), na Mierzei Wiślanej.
Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Gdańsk Port Północny, a Latarnią Morską Bałtijsk (Rosja – obwód kaliningradzki).
Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Gdyni.
Znajduje się tu jedna z jedenastu stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Krynicy Morskiej ma wysokość 53 m n.p.m.
Wysokość wieży: 26,50 m
>> Propozycja trzecia:
Wielbłądzi Garb
Wielbłądzi Garb (49,5 m n.p.m.); najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Wielbłądzi Garb leży na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku turystycznym, około czterdzieści minut marszu z centrum miejscowości. Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Piasków ulicą Gdańską, znaki szlaku skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem prowadzą przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na niewielką przełęcz, skąd stumetrowej długości ścieżka prowadzi na sam szczyt.
>> Propozycja czwarta:
punkt widokowy "Skarpa"
"Skarpa" - ok. 9 km za Krynicą Morską w stronę Piasków (2 km przed Piaskami) po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się przepiękny punkt widokowy na zalew oraz Wysoczyznę Elbląską. Miejsce to mieszkańcy Piasków zwyczajowo nazywają "Skarpą".
Miejsce to jest niezwykłe, ponieważ można tu zaobserwować niszczycielskie siły Zalewu Wiślanego. Skarpa z roku na rok jest podmywana, obsuwa się zabierając kawałek lądu. Warto jest odwiedzić to miejce, zwłaszcza, że można tu spotkać różne gatunki ptaków, zwłaszcza kormorany oraz żurawie.
>> Punkt obowiązkowy:
Gofry w Krynicy Morskiej - bita śmietana i Jagoda w żelu! (nie tylko na Helu
)
>> Całość trasy: do 150km.
>> Wypad na cały dzień
>> Wybór większości: sobota lub niedziela.
Pokażmy innym miastom jak to się robi!!!