Strona 1 z 1
[jak] renowacja plastików
: 10 kwie 2014, 22:29
autor: dawid
Czesc,
Pamietam z 2 lata temu ktos robil fotki wnetrza auta, gdzie po przewozeniu czegos porysowaly mu sie plastiki. Te takie chropowate, niemalowane, cos jak plastiki wokol samochodu.
No i robil zdjecia przed/po, gdzie po wygladalo w stanie jak z tasmy montazowej.
Pytanie, jak najlepiej zrenowować tego typu rysy/uszkodzenia?
pozdrawiam,
dawid
Re: [jak] renowacja plastików
: 11 kwie 2014, 00:53
autor: dawid
ktos przeniosl ten post tu, czy ja cos pochrzanilem? Moge prosic o edit do wlasciwego dzialu?
Re: [jak] renowacja plastików
: 07 maja 2014, 16:09
autor: soll
Są dwie rozsądne metody, oczywiście po przygotowaniu powierzchni - umyciu i odcięciu zbednych odstających fragmentów:
- opalarka, najlepiej z regulacją temperatury i delikatna praca na elemencie - wygładzanie rys, nie usunie sie od razu ale po kilku próbach po troszku powinno dać radę
- zeszlifować miejsce delikatnie drobnym papierkiem np 5000, odtłuścić i całość pomalować farbą do plastików (są bodajze dwa rodzaje strukturalna i normalna), efekt może być zadowalający.
Tak naprawdę wszystko zależy od zdolności manualnych oraz cierpliwości - w 5 minut nic dobrego sie nie zrobi.
Re: [jak] renowacja plastików
: 07 maja 2014, 21:13
autor: Mitch
5000?
Osobiście do polerowania na wysoki polysk nie używam wyżej jak 3000 i to na trizacu z 3M, ale to już naturalna sprawa w ewolucji lakierniczej gdzie zwykłe papiery na wode odchodzą do lamusa. Oczywiście nie twierdze, że polerka po P2000 i P2500 np nie da dobrych rezultatów, ale po co się męczyć? Choć to zupełnie inny temat...
Chyba 500 chciałeś napisać jak już, a tak w ogóle do tworzyw sztucznych używa się włóknin ściernych bo idealnie dopasowują się do struktury plastików i wszelkich zagięć i rowków. Coś takiego np:
http://kolorysta.pl/pl/p/Wloknina-matuj ... 447-3M/450
Co do odtłuszczenia szczególnie na wewnętrzne plastiki bardzo istotna sprawa bo często są traktowane jakimiś środkami po których lakier oczkuje. Kolejny krok to PZP--> Podkład zwiększający przyczepność, ma zazwyczaj bezbarwny kolor i nakłada się mgiełke dosłownie i na to po odparowaniu lakier kryjący i tu można idealnie dobrać w mieszalni bo te które są w aerozolach uniwersalne nie koniecznie będą pasować do Mini
Choć w pierwszej kolejności próbowałbym opalarka jak kolega pisał delikatnie podratować bo nie raz się ładnie udaje się wyjść z opresji
Re: [jak] renowacja plastików
: 07 maja 2014, 22:00
autor: soll
Wiesz, napisałem tak bezpiecznie - 4000-5000 szkody nie zrobi, wygładzi w sposób podstawowy. Z włókniną faktycznie dobry pomysł.
Jak ktoś wybierze tą metode, to na pewno należy zgłębić temat, przy kupnie jakiegokolwiek czyściwa można zapytać o porade, sprzedawca powinien doradzić.
A opalarka nie raz uratuje życie w podobnych sytuacjach
Re: [jak] renowacja plastików
: 07 maja 2014, 22:25
autor: Mitch
soll pisze:Wiesz, napisałem tak bezpiecznie - 4000-5000 szkody nie zrobi, wygładzi w sposób podstawowy.
Sęk w tym, że na takiej gradacji lakier czy podkład nie będzie miał odpowiedniej przyczepności. W technologii na sucho P200-400max natomiast na mokro co odradzam przy tworzywach sztucznych P400-800max
Takie są wytyczne wg kart charakterystyk i z doświadczenia nie raz i nie dwa poprawiałem coś po kimś bo chciał przedobrzyć. Oczywiście aspekt jak najbardziej rozumiem, ale w tym wypadku się to nie sprawdzi
Re: [jak] renowacja plastików
: 09 maja 2014, 00:33
autor: dawid
Dzieki za odswiezenie. Temat juz dawno ogarniety, papier 300-450 i opalarka elegancko wszystkie rysy wyeliminowały.
W firmie specjalistycznej chcieli za taka usuluge 450zl lol no ale przed wejsciem stal nowy Continental GT :]
Re: [jak] renowacja plastików
: 18 maja 2014, 23:12
autor: mateo
Wrzuc fotki po tym jak wyglada plastik po opalarce
Re: [jak] renowacja plastików
: 19 maja 2014, 03:10
autor: dawid
Przy tych rysach co miałem - zderzak wygląda niemal jak nowy. Więc tutaj zdjęcia nic nie dadzą, gdyż nie mam wersji sprzed renowacji. Wtedy można by było coś porównywać.
Re: [jak] renowacja plastików
: 28 maja 2014, 16:26
autor: adam80
To się nazywa spawanie plastiku, tak? Czy ktoś się orientuje gdzie w pobliżu Bielska-Białej takie coś robią i czy jest to filozofia dla specjalisty w tym zakresie?
Re: [jak] renowacja plastików
: 03 cze 2014, 18:57
autor: soll
Nie, to tylko odświeżenie plastiku papierami oraz opalarką, gorące powietrze wydobywa z plastiku naturalny czarny kolor.
Spawanie plastiku to inna zabawa, dedykowany sprzęt do spawania i wiedza jakie materialy ze sobą łączyć, polipropylen, polietylen czy jeszcze inne.
Wiedza jak czasem połączyć z pozoru nienaprawialny element, ale to kwestia doswiadczenia.
Byle kto tego nie robi z prostego powodu - sprzęt który trochę kosztuje.